×
×
homepage logo

Tyler Consolidated Track Season Springs Forward

By Staff | Mar 30, 2016

Photo Provided Tyler Consolidated High School boys’ and girls’ track teams competed last week at a quad meet in Ritchie County. Both squads captured third place honors.

Tyler Consolidated High School boys and girls teams placed third in a track meet between four schools last week in Ritchie County.

Due to press deadlines, the stats and story from this week’s track meet at home will be published in the April 6 edition.

TCHS competed March 22 against St. Mary’s, Ritchie County and Wirt County high schools at an away meet at RCHS. St. Mary’s won the boys’ meet with 82 points followed by RCHS with 69.5 points, TCHS with 68.5 points and Wirt with 40 points.

In the girls’ matchup, RCHS won the day with 67 points followed by St. Marys with 65 points and TCHS tied for third with Wirt County with 64 points.

“Looking at both the boys’ and girls’ teams, I think we have some ability to do well,” said J.C. Kimble, a TCHS track coach. “We just have to keep working hard.”

Kimble said the quad meet was a way of discovering where the team is at the beginning of the season so as to plan ahead with a training plan with eye ahead to the state meet.

Highlights of the meet include Trent Shepherd, a junior, capturing second place in the 100-meter dash (11.85 seconds); Tyler Anderson, a junior, winning the 200-meter-dash in less than 24 seconds; Daron Weekley, a senior, capturing second place in the 800-meter dash (2:11 minutes); Gavin Corley, a sophomore, placing third in the mile (5:14); Josh Peck, a senior, taking the bronze in the 110-hurdles (18.05 seconds); 4X100 relay (Federico Perez, Anderson, Peck and Trent Shephered) captured second place (46.87 seconds); and the 4X200 relay team (same guys) took first place honors (1:41).

Anderson nearly beat the school record in the long jump too.

“He was just a few inches off,” Kimble said. “He’s going to be a solid sound track athlete this year.”

For the girls’ team, Ariel Fish, a senior, won the 100-meter-dash (13.70 seconds); Macy Long, a junior, claimed bronze in the 200-meter dash (30.50) and silver in the 400-meter dash (1:09); Jahnvi Duncan, a sophomore, captured third place in the mile (6:39) and won the two-mile (14:08); Emily Lancaster, a freshman, took second place at long jump (14.07 feet); and Katelyn Gogan places second in the 110-hurdles (52.29).

“Both of our teams had some big spots,” Kimble said. “This is probably the most well-rounded team I’ve seen within the last several years. We have good field events, decent sprinters, a good distance team – all very solid.”

Results:

Boys

Boys 100 Meter Dash – 1, Anthony Johnson, St. Marys, 11.67; 2, Trent Shepherd, Jr., Tyler Cons., 11.85; 3, Zac Long, Fr., St. Marys, 11.88, 4, William Rankin, Sr., St. Marys, 12.66, 5, Dylan Gray, So., St. Marys, 12.69; 11, Nick Gorby, Fr., Tyler Cons., 13.16; 12, Trey Pittman, Fr., Tyler Cons., 13.76 .

Boys 200 Meter Dash – 1, Tyler Anderson, Jr., Tyler Cons., 23.95; 2, Jordan Smith, Sr., Ritchie Co., 24.16 3, Zac Long, Fr., St. Marys, 24.25; 4, Dylan Gray, So., St. Marys, 24.66; 5, William Rankin, Sr. St. Marys, 25.39; 8, Nick Gorby, Fr., Tyler Cons., 26.82; 12, Aaron Warner, So, Tyler Cons., 28.86.

Boys 400 Meter Dash – 1, Jordan Smith, Sr., Ritchie Co., 52.51; 2, Zac Long, Fr., St. Marys, 52.60; 3, Logan Kerby, Sr., Wirt, 52.78; 4, Daron Weekley, Sr., Tyler Cons., 57.56; 5, Walker Hashman, Fr., St. Marys, 58.99; 7, Brandon Bonar, So., Tyler Cons., 1:02.66; 8, Trey Pittman, Fr., Tyler Cons., 1:03.61.

Boys 800 Meter Run – 1, Logan Kerby, Sr., Wirt, 2:03.53; 2, Daron Weekley, Sr., Tyler Cons., 2:11.20; 3, Daniel Cooper, Sr., Ritchie Co., 2:12.81; 4, Walker Hashman, Fr., St. Marys, 2:20.56; 5, Gavin Corley, So., Tyler Cons., 2:22.10.

Boys 1600 Meter Run – 1, Hunter Deem, Sr., Ritchie Co., 4:51.01; 2, Sam Summers, Fr., Ritchie Co., 5:08.51; 3, Gavin Corley, So., Tyler Cons., 5:14.89; 4, Brady Ohrn, Sr., Wirt, 5:21.88; 5, Kamron Milhoan, Jr., Tyler Cons., 5:55.15.

Boys 3200 Meter Run – 1, Daniel Cooper, Sr., Ritchie Co., 10:39.56; 2, Hunter Deem, Sr., Ritchie Co., 10:39.57; 3, Brady Gorrell, Fr., St. Marys, 11:08.47; 4, Clayton Bee, Fr., Ritchie Co., 11:21.13; 5, Jayden Wolfe, Fr., St. Marys, 12:27.06; 6, Trey Keys, Fr., Tyler Cons., 12:36.79; 7, Joshua Frum, So., Tyler Cons., 13:41.71.

Boys 110 Meter Hurdles – 1, Anthony Johnson, Jr., St. Marys, 16.49; 2, Cody Wolfe, Jr., St. Marys, 16.54; 3, Josh Peck, Sr., Tyler Cons., 18.05; 4, Jarett LeMasters, Jr., Tyler Cons., 18.40; 5, Nathan Barker, Fr., Tyler Cons., 20.77

Boys 300 Meter Hurdles – 1, Anthony Johnson, Jr., St. Marys, 42.09; 2, Cody Wolfe, Jr. St. Marys, 45.71; 3, Hunter Wells, Jr., Tyler Cons., 49.05; 4, Austin Strickland, Sr., Ritchie Co, 49.19; 5, Jarett Allender, Fr., Ritchie Co, 49.87; 6, Jarett LeMasters, Jr., Tyler Cons., 49.88; 7, Andrew Hardman, Fr., Ritchie Co, 51.34: 8, Nathan Barker, Fr., Tyler Cons., 52.46.

Boys 4×100 Meter Relay – 1, St. Marys High School ‘A’ (Anthony Johnson, William Rankin, Zac Long, Dylan Gray), 45.85; 2, Tyler Consolidated High School ‘A’ (Tyler Anderson, Josh Peck, Federico Perez, Trent Shepherd), 46.87; 3, Ritchie County HS ‘A’ (Trevor Bell, Jeremy Hilkey, Anthony Rhodes, Austin Strickland), 50.67; 4, Wirt County High School ‘A’ (Damian Alltop, Stephen Cunningham, Cody Foutty, Justin Rood), 52.15

Boys 4×200 Meter Relay – 1, Tyler Consolidated High School ‘A’ (yler Anderson, Josh Peck, Federico Perez, Trent Shepherd), 1:41.75; 2, Ritchie County HS ‘A’ (Jarett Allender, Anthony Rhodes, Jeremy Hilkey, Austin Strickland), 1:42.92; 3, St. Marys High School ‘A’ (Garrett Sunderman, Dylan Gray, Joey Higgins, Wyatt Shultz), 1:47.69.

Boys 4×400 Meter Relay – 1, Ritchie County HS ‘A’ (Daniel Cooper, Hunter Deem, Jarett Allender, Jordan Smith), 3:43.89; 2, Wirt County High School ‘A’ (Logan Kerby, Brady Ohrn, Drew Adams, Justin Rood), 3:49.01; 3, St. Marys High School ‘A’ (Brady Gorrell, Walker Hashman, Jayden Wolfe, Cody Wolfe), 3:59.80; 4, Tyler Consolidated High School ‘A’ (Brandon Bonar, Nathan Barker, Nick Gorby, Aaron Warner), 4:37.95.

Boys 4×800 Meter Relay – 1, Wirt County High School ‘A’ (Brady Ohrn, Drew Adams, Lee Sims, Justin Rood), 9:17.26; 2, Ritchie County HS ‘A’ (Sam Summers, Hunnter Deem, Clayton Bee, Huston Deem), 9:56.34; 3, Tyler Consolidated High School ‘A’ (Brandon Bonar, Try Keys, Kamron Milhoan, Joshua Frum), 11:05.11.

Boys 4×110 Meter Shuttle Hurdle – 1, Wirt County High School ‘A’ (Brady Ohrn, Cam Nelson, Casey Stanley, Lee Sims), 1:11.85; – Tyler Consolidated High School ‘A’ (Josh Peck, Jaret LeMasters, Nathan Barker, Hunter Wells), DQ .

Boys High Jump – 1, Daniel Cooper, Sr., Ritchie Co., 5-08.00; 2, Cody Wolfe, Jr. St. Marys, 5-06.00; 3, Lee Sims, 4, Zach WIlkins, Jr., St. Marys, 5-02.00; 5, William Rankin, Sr., St. Marys, 5-02.00; 7, Nick Gorby, Fr., Tyler Cons. 5-00.00; 8, Brandon Bonar, So., Tyler Cons., 4-10.00.

Boys Pole Vault – 1, Jarett LeMasters, Jr., Tyler Cons. 10-06.00; 2, Jarett Allender, Fr., Ritchie Co, 9-00.00; 3, Aaron Warner, So., Tyler Cons., 8-06.00; 3, Jeremy hilkey, So., Ritchie Co., 8-06.00; -, Levi Morgan, Jr., Tyler Cons. NH.

Boys Long Jump – 1, Tyler Anderson, Jr., Tyler Cons., 21-00.25; 2, Cam Nelson, Sr., Wirt, 20-02.00; Jordan Smith, Sr., Ritchie Co, 19-10.00; Casey Stanley, Sr., Wirt, 17-00.00; 5, Wyatt Shultz, Fr., St. Marys, 16-04.00.

Boys Shot Put – 1, Jacob Cox, Jr., St., Marys, 44-01.50; 2, Devon Harris Sr., Tyler Cons., 41-02.250; 3, Cam Nelson, Sr., Wirt, 41-02.50; 4, Zach Wilking, Jr., St. Marys, 34-10.50; 5, Hogan Wells, Sr., Tyler Cons., 33-06.50;9, Dylan Glover, So., Tyler Cons., 31-06.50; 10, Jesse oak, So., Tyler Cons., x30-11.00.

Boys Discus Throw – 1, Jacob Cox, Jr. St., Marys, 132-00; 2, Devon Harris, Sr., Tyler Cons., 122-10; 3, Zach Wilkins, Jr., St. Marys, 111-05; 4, Hogan Wells, Sr., Tyler Cons., 97-05; 5, Dylan Glover, So., Tyler Cons.,97-03; 7, Jesse Doak, So., Tyler Cons, x93-00.

Team Rankings – 1, St. Marys High School, 83; 2, Ritchie County HS, 69.50; 3, Tyler Consolidated High Sc, 68.50; 4, Wirt County High School, 40

Girls

Girls 100 Meter Dash – 1, Ariel Fish, Sr., Tyler Cons., 13.70; 2, Sydney Glover, Sr., Tyler Cons., 13.84; 3, Marissa Cottrill, So., St. Marys 14.06; 4, Lauren Strickland, So, Ritchie Co, 14.39; 5, Cassie Tallman, So., Ritchie Co, 14.65; 7, Emily Lancaster, Fr., Tyler Cons., 15.28; 10, Belle Pettus, So., Tyler Cons., x16.38.

Girls 200 Meter Dash – 1, Abi Haught, Fr., Ritchie Co, 28.95; 2, Marissa Cottrill, So, St. Marys, 30.30; 3, Macy Long, Jr., Tyler Cons., 30.50; 4, Heather Minor, 10, Ritchie Co., 31.36; 5, Shawna Ashby, Fr., Wirt, 32.88; 6, Emily Lancaster, Fr., Tyler Cons., 34.00; 8, Rosana Smith, So., Tyler Cons., 36.92; 10, Kaityle Griffey, Fr., Tyler Cons., 38.98; 11, Hannah Snyder, Tyler Cons., x40.33.

Girls 400 Meter Dash – 1, Haley Moore, So., Wirt, 1:04.70; 2, Macy Long, Jr., Tyler Cons., 1:09. 34: 3, Ryan Wilson, So., St. Marys, 1:10.40; 4, Katie Rollins, So., Ritchie Co., 1:11.94: 5, Rcahel Farley, Fr., Ritchie Co., 1:15.18: 8, Belle Pettus, So, Tyler Cons., 1:23.31; 9, Rosana Smith, So., Tyler Cons., 1:26.08; 10, Rebeca Padova, Sr., Tyler Cons., x1:29.38.

Girls 800 Meter Run – 1, Ryan Wilson, So., St. Marys, 2:42.08: 2, Mary Kerby, Sr., Wirt, 2:47.67; 3, Emily Cottrell, So., Wirt, 2:54.77; 4, Katie Billeter, Sr., St. Marys, 3:00.24; 5, Emily Meeks, So., St. Marys, 3:03.15; 6, Devann McCoy, Jr., Tyler Cons., 3:04.11.

Girls 1600 Meter Run – 1, Cammi Ferguson, Sr., Wirt, 6:15.22; 2, Emily Pelfrey, Sr., Wirt, 6:31.87; 3, Jahnvi Duncan, So., Tyler Cons., 6:39.84; 4, Emily Meeks, So., St. Marys, 6:54.34; 5, Devann McCoy, Jr., Tyler Cons., 7:17.54.

Girls 3200 Meter Run – 1, Jahnvi Duncan, So., Tyler Cons., 14:08.63; 2, Chloe Britton, 9, Ritchie Co., 15:33.10.

Girls 100 Meter Hurdles – 1, Samantha Kirk, Jr., Ritchie Co., 16.97; 2, Katelyn Gogan, Sr., Tyler Cons., 17.95; 3, Hannah Knight, Jr., St. Marys, 18.14; 4, Allie Bailey, Sr., Wirt, 19.45; 5, Brooklyn Pittman, Jr., Tyler Cons., 19.74.

Girls 300 Meter Hurdles – 1, Samantha Kirk, Jr., Ritchie Co., 50.29; 2, Katelyn Gogan, Sr., Tyler Cons., 52.29; 3. Sofia Perez, Jr., Wirt, 53.43; 4, Lillian Greenleaf, Sr., Wirt, 1:01.76; 5, Belle Camerlin, So., Tyler Cons., 1:04.55; 6, Lilly Billiter, Fr., Tyler Cons., 1:06.27.

Girls 4×100 Meter Relay – 1, Ritchie County HS ‘A’ (Cassie Tallman, Lauren Strickland, Cali Hayes, Abi Haught), 56.12; 2, Wirt County High School ‘A’ ( Breana Moss, Allie Bailey, Sofia Perez, Haley Moore), 56.90; 3, St. Marys High School ‘A’ (Hannah Knight, Kylee Buzzard, Shaina Baker, Marissa Cottrill), 56.90; 4, Ritchie County HS ‘B’ (Hayleah Minor, Rachel Farley, Kati Bailey, Hunter Reed), z1:00.47; 5, Tyler Consolidated High School ‘A’ (Isis Moore, Brooklyn Pittman, Shayla Griffey, Lindsey Streets), 1:01.50.

Girls 4×200 Meter Relay – 1 Ritchie County HS ‘A’ (Katie Rollins, Lauren Strickland, Hunter Reed, Abi Haught), 2:03.33; 2, Wirt County High School ‘A’ (Sofia Perez, Shawna Ashby, Emily Cottrell, Haley Moore), 2:06.17; 3. Tyler Consolidated High School ‘A’ (Isis Moore, Shayla Griffey, Lindsey Streets, Belle Camerlin), 2:13.06; 4, St. Marys High School ‘A’ (Alexia Sunderman, Audrey Giboney, Ashley Moore, Julia WIlson), 2:20.40.

Girls 4×400 Meter Relay – 1, Wirt County High School ‘A’ (Breana Moss, Mary Kerby, Sofia Perez, Haley Moore), 4:41.89; 2, Ritchie County HS ‘A’ (Katie Rollina, Cali Hayes, Rachel Farley, Samantha Kirk), 4:58.82; 3, St., Marys High School ‘A’ (Alexia Sunderman, Ryan Wilson, Emily Meeks, Katie Billeter), 5:18.45; 4, Tyler Consolidated High School ‘A’ )Lindsey Streets, Asia Keller, Belle Pettus, Rosana Smith), 5:28.71.

Girls 4×800 Meter Relay -1, Wirt County High School ‘A’ (Emily Cottrell, Lillian Greenleaf, Cammi Ferguson, Mary Kergy, 11:39.68; 2, Ritchie County HS ‘A’ (Taylor Richards, Ida Kasaleu, Kylie Davis, Chloe Britton), 13;39.00.

Girls 4×102.5 Meter Shuttle Hurdle – 1, St. Marys High School ‘A’ (Mariss Cottrill, Audrey Giboney, Katie Billeter, Hannah Knight) 1:15.54; 2, Tyler Consolidated High School ‘A’ (Katelyn Gogan, Hannah Casteel, Belle Camerlin, Brooklyn Pittman, 1:21.92; 3, Wirt County High School ‘A’ (Allie Bailey, Lillian Greenleaf, Emily Pelfrey, Cammi Ferguson), 1:24.02; 4, Ritchie County HS ‘A’ (Cassie Tallman, Kati Bailey, Cali Hayes, Lauren Strickland), 1:29.91.

Girls High Jump – 1, Samantha Kirk, Jr., Ritchie Co., 4-10.00; 2, Devann McCoy, Jr., Tyler Cons., 4-08.00; 3, Allie Bailey, r., Wirt, 4_04.00; 4, Belle Camerlin, So., Tyler Cons., 4-04.00; 5, Hayleah Minor, So., Ritchie Co., 4-02.00; 7, Shayla Griffey, Jr., Tyler Cons., 4-02.00.

Girls Pole Vault – 1, Abi Haught, Fr., Ritchie Co., 8-00.00; 2, Shaina Baker, Jr., St. Marys, 7-00.00; 4, Cassie Tallman, So., Ritchie Co., 6-06.00; 5, Emily Lancaster, Fr., Tyler Cons., 6-00.00.

Girls Long Jump – 1, Shaina Baker, Jr., St. Marys, 15-06.50; 2, Emily Lancaster, Fr., Tyler Cons., 14-07.50; 3, Macy Long, Jr., Tyler Cons., 14-00.50; 4, Breana Moss, Sr., Wirt, 13-06.75; 5, Mara Eisenbarth, So., St. Marys, 12-10.00; 8, Kaitlyn Griffey, Fr., Tyler Cons. 8-00.00.

Girls Shot Put – 1, Whitney Jemison, Jr., St. Marys, 34-03.00; 2, Laura Taylor, Sr., St. Marys, 34-01.00; 3, Amanda Isenhart, Sr., Wirt, 27-08.50; 4, Destini Kell, Fr., Ritchie Co., 25-10; 5, Morgan Maston, Jr., Tyler Cons, 25-05.50; 8, Abby Kemp, Fr., Tyler Cons., 21-06.50;

Girls Discus Throw – 1, Laura Taylor, Sr., St. Marys, 104-04; 2, Whitney Jemison, Jr., St. Marys 98-00; 3, Tessa Boyd, Jr., Tyler Cons., 78-00; 4, Sarah Cunningham, Jr., Wirt, 63-06; 5, Alexis Petrovsky, Fr., Wirt, 59-00; 6, Morgan Maston, Jr., Tyler Cons., 57-10; 10, Abby Kemp, Fr. Tyler Cons., 48-09.

Team Rankings – 1, Ritchie County HS, 67; 2, St. Marys High School, 65; 3, Wirt County High School, 64; 3, Tyler Consolidated High School, 64.