×
×
homepage logo

Tyler County Softball Players Earn All-State Honors

By Staff | Jun 15, 2016

Cosper

CHARLESTON – Paden City’s Taylor Cosper was named to the 2016 Class A Softball All-State Team, as voted on by the West Virginia Sports Writers Association.

Madison West and Vanessa Templeton, from Tyler Consolidated, were named to the second team.

Aubrey Neff, of Paden City, received special mention.

Class A

First team

West

P – Riley Bennington, Wheeling Central, So. (captain)

P – Katie Gasvoda, Madonna, So.

P – Marissa Garlitz, Wheeling Central, So.

P – Emilee Walker, Man, So.

IF – Courtney Dotson, Williamstown, Jr.

Templeton

IF – Courtney Walker, Cameron, So.

IF – Taylor Cosper, Paden City, Sr.

IF – Abbey Ammons, Clay-Battelle, So.

IF – Cydnee Lambert, Man, Sr.

OF – Jordan Fox, St. Marys, Sr.

OF – Courtney Swenskie, South Harrison, Jr.

OF – Savannah Kite, Moorefield, Sr.

UTIL – Chelsea Gale, St. Joseph, Sr.

UTIL – Nellie King, Williamstown, Jr.

UTIL – Chase Christy, Buffalo, Sr.

UTIL – Allie Cook, Wheeling Central, Sr.

C – Sophia Recrosio, Madonna, Fr.

C – Skylar Bogan, Wirt County, So.

Second team

P – Talia Corbett, Charleston Catholic, Sr.

P – Ashley Fridley, Fayetteville, So.

P – Haylee Daniels, Man, Jr. (captain)

IF – Caitlyn Kassay, Clay-Battelle, Fr.

IF -Rachel Payton, St. Marys, Jr.

IF – Kendell Carson, Charleston Catholic, Sr.

IF – Paige Metzgar, St. Joseph, Jr.

IF – Kaitlyn Ferns, Wheeling Central, Fr.

OF – Courtney Hamilton, Fayetteville, Jr.

OF – Brooklyn Hinzman, Doddridge County, Fr.

OF – Madison West, Tyler Consolidated, Jr.

UTIL – Kira Riffle, Clarksburg Notre Dame, Fr.

UTIL – Abbey Mele, Bishop Donahue, Sr.

UTIL – Bethany Smith, Moorefield, Jr.

UTIL – Katlynn Rasnake, Buffalo, So.

UTIL – Vanessa Templeton, Tyler Consolidated, Jr.

C – Sydney Keffer, Man, Jr.

C – Sommer South, Bishop Donahue, Sr.

Special honorable mention

Cheyenne Currey, Doddridge County; Hope Ruza, Bishop Donahue; Kelsie Meintel, Cameron; Cheyenne Currey, Doddridge County; Julia Hahn, East Hardy; Faith Norris, Fayetteville; Haley Wanstreet, Gilmer County; Bayley Wellings, Gilmer County; Makayla Adkins, Greenbrier West; Meredith Lauderdale, Greenbrier West; Courtney Kaczmarek, Madonna; Taylor Thompson, Madonna; Ashley Mordan, Notre Dame; Aubrey Neff, Paden City; Nikki Santonio, Sherman; Tori Stout, South Harrison; Avery Korne, St. Joseph; Mady Hardbarger, Wirt County

Honorable Mention

Brooke Persinger, Buffalo; Tori Allen, Calhoun County; Marissa Meintel, Cameron; Nicole Mossor, Doddridge County; Mikala Keplinger, Doddridge County; Alexa Roles, Fayetteville; Sarah Travaglino, Madonna; Haley Ingraham, Montcalm; Katie Devericks, South Harrison; Jordan Martin, South Harrison; Jordyn Roush, Notre Dame; Cora Younts, Richwood; Cloey Toney, Sherman; Natalie Payton, St. Marys; Rachel Roque, Wahama; Hannah Mozingo, Wheeling Central; Kristin Harmon, Williamstown; Jessi Lockhart, Wirt County