Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | SUBMIT News | Home RSS
 
 
 

TCMS Lady Knights win League track championships

May 15, 2013
Tyler Star News

The Middle School League Track championships were held on May 2 in New Martinsville with both Tyler Consolidated Middle School and Paden City Jr. High teams participating.

The young Lady Knights of Tyler Consolidated took the overall team championship in the girls' division with 208 points. New Martinsville School placed second with 76 points, followed by Paden City with 65; Shortline, 48; Long Drain, 29 and River, 24.

In the boys team division, the New Martinsville School team placed first overall with 126 team points, followed by River, scoring 106; Paden City, 101; Tyler Consolidated, 90; Short Line, 24; and Long Drain, 16.

This meet finished up the Middle School track season for the year. First place and local finishers results follow:

Girls results

100 meter dash: 1) Estep, NM, 13.52; 2) Isis Moore, 13.7; 7) Baker, PC, 15.12; 8) Taylor Britton, TC, 15.48

200 meter dash: 1) Macy Long, TC, 29.87; 2) Rhianna Long, TC, 30.17; 6) Cana Turner, TC, 34.35; 11) Strait, PC, 36.39

400 meter dash: 1) M.Long, TC, 1:08.67; 2) Abby Still, PC, 1:09.39;5) Asia Keller, TC, 1:12.92

800 meter run: 1) Amanda Reynolds, TC, 2:46.84; 2) Danielle Yonaley, TC, 2:51.95; 3) McKenzie Bradfield, TC, 2:52.87; 5) Price, PC, 3:00.64; 6) McClain, PC, 3:04.51

1600 meter run: 1) Jahnvi Duncan, TC, 5.55.05; 2) Belle Camerlin, TC, 6:05.05; 3) Demery Nelson, TC, 7:10; 6) Ash, PC.

75 meter hurdles: 1) Estep, NM, 13.08; 2) Arnett, 13.77; 3) Joralda Rice, TC, 14.02; 5) Brooklyn Pittman, TC, 14.56; 6) Ash, PC, 15.07; 7) Glover, PC, 15.28

200 meter hurdles: 1) Arnett, PC, 33.31; 3) M.Long, TC, 34.14; 4) Alexis Jenkins, TC, 34.53; 5) Kylie Martin, TC, 34.59; 6) McClain, PC, 37.24

4x100 relay: 1) Tyler, 58.15 (Rice, Hoder, Griffey, Moore); 4) Paden City, 1:06.09

4x200 relay: 1) Tyler, 2:02.09 (Reynolds, R.Long, McCoy, Moore); 4) Paden City, 2:19.19

4x400 relay: 1) Tyler, 5.00.21 (Keller, Yonaley, Bradfield, R.Long); 3) Paden City, 5:39.29

4x800 relay: 1) Tyler, 11:41.35 (Reynolds, Duncan, Yonaley, Bradfield); 2) Paden City, 12:33

Shuttle hurdles: 1) Tyler, 41.1 (Pittman, Rice, Jenkins, Martin); 2) Paden City, 46.08

Shot put: 1) Anna Zills, TC, 32-02; 4) Cox, PC, 27-09; 6) Bailee Longwell, TC, 27-02; 9) Megan Miller, TC, 24-09; 13) Stewart, PC, 22-00; 15) Anderson, PC, 20-01

Discus throw: 1) Tessa Boyd, TC, 76-01 (new school record); 3) Ashley Fluharty, TC, 60-03; 4) Zills, TC, 60-02; 6) Stewart, PC, 57-01; 10) Cox, PC, 52.9; 12) Anderson, PC, 44-02

Long jump: 1) Moore, TC, 13-10; 3) Rice, TC, 13-01; 4) M.Long, TC, 12-09.5; 5) Filliez, PC, 12-03; 7) Arnett, PC, 12-01; 9) Baker, PC, 10-11.5

High jump: 1) Estep, NM, 4-08; 2) Devann McCoy, TC, 4-06; 4) Shayla Griffey, TC, 4-04; 7) Martin, TC, 4-00

Boys results

100 meter dash: 1) Shepherd, TC, 11.82; 5) Anderson, TC, 12.49; 8) Freeland, PC, 13.6; 10) C.W. Harton, TC, 14.55; 11) Schlteis, PC, 15.89

200 meter dash: 1) Shepherd, TC, 25.42; 8) Gorby, TC, 31.67; 10) Amos, PC, 32.06; 13) Warner, 35.65

400 meter dash: 1) Corretti, Riv; 8) P.J. Wright, TC; 9) Barker, PC; 12) Bertozzi, PC (clock malfunction no times given)

800 meter run: 1) Babe, NM, 2:29.84; 4) Evan Shreve, PC, 2:46.46; 6) Freeland, PC, 3:03.15

1600 meter run: 1) Cade Crislip, PC; 2) Shreve, PC; 2) Allen, PC; 4) Frum, TC; 5) Kamron Milhoan, TC; 8) Wright, TC (clock malfunction no times given)

75 meter hurdles: 1) Wells, TC, 12.97; 2) Myers, PC, 13.06; 3) Pierce, PC, 14.3; 5) Jarett LeMasters, TC, 14.52

200 meter hurdles: 1) Myers, PC, 30.6; 2) Wells, TC, 31.17; 11) Gorby, TC, 37.15; 12) Barker, PC, 39.82; 13) Mead, TC, 40.1

4x100 relay: 1) New Martinsville, 49.44; 2) Tyler, 52.1; 4) Paden City, 1:05.17

4x200 relay: 1) Paden City, 2:05.26

4x400 relay: 1) River, 4:37.73; 3) Paden City, 5:22.47

4x800 relay: 1) Paden City, 11:06.18; 3) Tyler, 12.45.50

Shuttle hurdles: 1) Tyler, 41.16; 2) Paden City, 42.51

Shot put: 1) Huffman, Riv, 37-06; 2) Shulteis, PC, 32-07; 5) Glover, TC, 28-06; 10) Chipps, TC, 25-00; 12) Doak, TC, 21-02; 13) Glover, PC, 20-02; 15) Carpenter, PC, 19-09

Discus throw: 1) Rice, NM, 90-07; 2) Shulteis, PC, 87-09; 3) Glover, TC, 86-09; 6) Harson, TC, 81-04; 7) Bertozzi, PC, 81-03; 13) McCoy, TC, 50-02.5; 16) Glover, PC, 34-00.5

Long jump: 1) Halahingano, NM, 16-22; 5) Shepherd, 13-10; 8) Smith, PC, 13-3; 9) LeMasters, TC, 1302; 10) Crislip, 13-1; 11) Freeland, PC, 12-5; 14) Wright, TC, 10-4

High jump: 1) Peau, NM, 5-1; 3) Anderson, 5-00; 4) Pierce, PC, 5-00

With this meet being the last of the season for the Middle School teams, several of these young athletes will continue their competition career at the high school level of their respective schools next year as freshmen. The Middle School programs allowed early fundamental training for the athletes, giving them a head start should they choose to be part of their high school teams.

 
 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web