Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | SUBMIT News | Home RSS
 
 
 

B&K camp awards presented

June 27, 2012
Tyler Star News

The 26th annual B&K Basketball Camp was held at Paden City High School last week for youth basketball players. The camp included instructional drills in ball handling, passing, shooting and rebounds as well as offense and defense techniques.

Awards were presented every day in several categories, as well as at the end of the week.

K-Boys: Preston Lawhon, gold in foul shooting, hot spots, three point shot, and academics;

First grade boys: Foul shooting: gold, Zade Billings; silver, Brady Kocher; and bronze, JD Mensore; Hot Spots: gold, Zade Billings; silver, Ty Ott; and bronze, Jake Lancaster; three point shot: gold, Zade Billings ; silver, Ty Utt; and bronze, JD Mensore; One-On-One: gold, Brady Kocher; silver, Carter Johnson; and bronze, Zade Billings; Academics: gold, Jake Lancaster; silver, Grady Brown, and bronze, Davin Brown;

Second grade boys: Foul Shooting: gold, Micah Hayes; silver, Carson Gorby; and bronze, Kyle Jones; Hot Spots: gold, Micah Hayes; silver, Carson Gorby, and bronze, River Thompson; Three point shot: gold, Micah Hayes; silver, River Thompson, and bronze, Carson Gorby; One-On-One: gold, Micah Hayes; silver, Ty Wahon, and bronze, Luke Powell; Academics: gold, Kyle Jones; silver, Landon Schultheis; and bronze, Micah Hayes;

Second Grade girls: Foul Shooting: gold, Tanley McEldowney; silver, McKenzie Thomas; and bronze, Kalaina Moellendick; Hot Spots: gold, Tanley McEldowney; silver, McKenzie Thomas; and bronze, Kalaina Moellendick; Three point shot: gold, Tanley McEldowney; silver, Kalaina Moellendick; and bronze, McKenzie Thomas; One-on-One: gold, McKenzie Thomas; silver, Kalaina Moellendick; and bronze, Tanley McEldowney;

Third grade boys: Foul Shooting: gold, Grant Barnhart; silver, Haygen Baker; and bronze, Brandon Lawhon; Hot Spots: gold, Grant Barnhart; silver, Brandon Lawhon; and bronze, Haygen Baker; Three point shot: gold, Grant Barnhart; silver, Sam Mensore; and Brandon Lawhon; One-on-One: gold, Grant Barnhart; silver, Brandon Lawhon; and bronze, Haygen Baker; Academics: gold, Brandon Lawhon; ssilver, Grant Baarnhart; and bronze, Tobin McEldowney;

Fourth grade boys: Foul Shooting: gold, Chase Lawrence; silver, Silas McKeever; and bronze, Caden Cisar; Hot Spots: gold, Keaton Snider; silver, Nate Bowers; and bronze, Chase Lawrence; Three point shot: gold, Chase Lawrence; silver, Keaton Snider; and bronze, Austin King; One-on-One: gold, Chase Lawrence; silver, Caden Cisar; and bronze, Nate Bowers; Academic: Gold, Mady Winters; Silver, Austin King; and Bronze, Rachel Price;

Fourth grade girls: Foul Shooting: gold, Regan Smith; silver, Shyanna White, and Raven Fulks; Hot Spots: gold, Mady Winters; silver, Regan Smith, and bronze, Alexis Hashman; Three point shot: gold, Regan Smith; silver, Mady Winters; and bronze, Shyanna White; One-on-One: gold, Mady Winters; silver, Regan Smith; and bronze, Raegan Hale;

Fifth grade boys: Foul Shooting: gold, Jason Anderson; silver, Peyton Auxier; and bronze, Ethan Cross; Hot Spots: gold, Peyton Auxier silver, Jake Bland; and bronze, Ethan Cross; Three point shot: gold, Jason Anderson; silver, Peyton Auxier; and bronze, Ethan Cross; Jake Bland; Colton Lawrence; and Aiden Cosper; One-on-One: gold, Jake Bland; silver, Jason Anderson; and bronze, Wade Smitty; Academics: Gold, Wade Smitley; Silver, Kyndra Pilant; and Bronze, Aiden Cosper;

Fifth grade girls: Foul Shooting: gold, Kyndra Pilant; silver, Ashley Kelly; and Bronze, Skylar Fulks; and Ashley Kelly; Hot Spots: gold, Kyndra Pilant; silver, Ashley Kelly; and bronze, Skylar Fulks; Three point shot: gold, Ashley Kelly; silver, Kyndra Pilant; and, Skylar Fulks; One-on-One: gold, Kyndra Pilant; silver, Ashley Kelly; and bronze, Skylar Fulks;

Sixth grade girls: Foul Shooting: gold, Jolee Walton; silver, Ashlyn Moses; and Hope Cooper; Hot Spots: gold, Jolee Walton; silver, Hope Cooper; and bronze, Emily Lancaster; Three point shot: gold, Jolee Walton; silver, Summer Miller; and bronze, Olivia Mensore; One-on-One: gold, Jolee Walton; silver, Summer Miller; and bronze, Emily Lancaster;

Sixth grade boys: Foul Shooting: gold, Trey Slider; silver, Tyler West; and bronze, Nathan Barker; Hot Spots: gold, Trey Slider; silver, Tyler West; and bronze, Nathan Barker; Three point shot: gold, Tyler West; silver, Nicholas Gorby; and bronze, Trey Slider; One-on-One: gold, Tyler West; silver, Trey Slider; and bronze, Ryan Cross; Academics: gold, Nathan Barker; silver, Tyler West; and bronze, Jolee Walton;

Seventh grade girls: Foul Shooting: gold, Ashlynn Filliez; silver, Mackenzie Drake; bronze, Caitlin Stewart; Hot Spots: gold, Ashlynn Filliez; silver, Mackenzie Drake; bronze, Caitlin Stewart; three point shot: gold, Makenzie Drake; silver, Caitlin Stewart; and bronze, Ashlynn Filliez; One-On-One: gold, Makenzie Drake; silver, Ashlynn Filliez; and bronze, Caitlin Stewart;

Seventh grade boys: Foul Shooting: gold, Dylan Roberts; silver, Nathan Lancaster; and bronze, Colby Buchanan; Hot Spots: gold, Colby Buchanan; silver, Kyle Mason; and bronze, Dylan Roberts; Three point shot: gold, Dylan Roberts; silver, Kyle Mason; and bronze, Colby Buchanan; One-on-One: gold, Nathan Lancaster; silver, Dylan Roberts; and bronze, Kyle Mason; Academics: gold, Colby Buchanan; silver, Aaron Pinkerton, and bronze, Kyle Mason;

Eighth grade boys: Foul Shooting: Gold, Wade Smitley; silver, Bryce Sine; and bronze, Peyton Michaels; Hot Spots: gold, Peyton Michaels; silver, Wyatt Smitty; and bronze, Jace Reed; Three point shot: gold, Wyatt Smitley; silver, Peyton Michaels; and bronze, Jace Reed; One-on-One: gold, Jace Reed; silver, Peyton Michaels; and bronze, Wyatt Smitley; Academics: gold, Dakota White; silver, Bryce Sine; and bronze Peyton Michaels;

Eighth grade girls: Foul Shooting: gold, Emily Powell; silver, Tylar Seckman; and bronze, Jessica Ray; Hot Spots: gold, Emily Powell; silver, Jessica Ray; and bronze, Tylar Seckman; Three point shot: gold, Tylar Seckman; silver, Jessica Roy; and bronze, Emily Powell; One-on-One: gold, Tylar Seckman; silver, Emily Powell; and bronze, Jessica Roy.

Daily medal winners from the basketball camp were:

K-Boys: Preston Lawhon, won 14 daily medals; and Carter Johnson, one; First grade boys: Zade Billings won twice; Brady Kocher, Jake Lancaster, and Zayd Janaby, ewach won one; Hot spots: Zade Billings won twice; Davin Brown, Brady Kocher; and Ty Ott each won once;

Second grade boys: Micah Hayes, won seven daily medals; Caron Gorby, four; Luke Powell, two; and Ty Walton, and Kyle Jones, each won one; Second Grade girls: Tanley McEldowney, won nine daily awards; Kalaina Moellendick, won three; and Mekenzie Thomas, won three medals;

Third grade boys: Grant Barnhart, 12 daily ribbons; Sam Mensore, won two; and Brandon Lawhon, won one;

Fourth grade boys: Chase Lawrence, won seven; Keaton Snider, four; and Nate Bowers and Austin King, one each; Girls: Regan Smith, seven; Mady Winters, five; Raven Fuchs, and Alexis Hashman, two; and Rachael Price and Shyanna White, one each.

Fifth grade girls: Kyndra Pilant, six; Sklar Fulks and Ashley Kelly, four each; and Zoey Jenkins, two; Boys: Colton Lawrence, five ribbons; Jason Anderson and Peyton Auxier, four each; Ethan Cross, two; and Jake Bland, one ribbon.

Sixth grade boys: Trey Slider won seven awards; Tyler West, won five; Nathan Barker, Nicholas Gorby two each; and Ryan Cross, one; Girls: Jolee Walton, nine; Oliva Mensore, four; and Summer Miller and Hope Cooper, three each; Ashlyn Moses, two; and Alli Suter, one.Seventh grade girls: Ashlynn Filliez, eight; Makenzie Drake, six; and Caitlin Stewart, four; Boys: Dylan Roberts and Colby Buchanan each won five awards; Nathan Lancaster, four; Kyle Mason, two; and Marcus Allen one.

Eighth grade boys: Wyatt Smitley, nine; Peyton Michaels, six; Jace Reed, four; and Bryce Sine, two; Girls: Jessica Roy, six; and Emily Powell; and Tylar Seckman, each won five daily ribbons.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web