Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | SUBMIT News | Home RSS
 
 
 

Middle School Knights host Invitational

April 18, 2012
Tyler Star News

The Tyler Consolidated Middle School track program hosted their annual Invitational track meet on April 14 at Knight Stadium. Six teams participated in the large meet which began at 10 a.m.

Doddridge Middle School came away with the girls team championship at the meet, earning 218 team points. The Tyler Consolidated ladies placed second with 139, followed by Shortline with 68.66; New Martinsville, 58; Paden City, 37.33 and Ritchie County, 27.

In the boys division, Ritchie County Middle School took the top spot at the Invitational with 127 team points; Shortline placed second with 112; Tyler Consolidated, 95; Doddridge, 78; Paden City, 75 and New Martinsville, 65.

Girls results:

100 meter: 1) Savannah Ferguson, Dodd, 14.0 2)Ariel Fish, TC, 14.0; 3)Sydney Glover, TC, 14.3; 4)Abby Still, PC, 14.4; 5)Savanna Bates, SL, 14.6; 6)Rebeca Gill, SL, 14.7; 7)Olivia Brooks, SL, 15.1; 8)Isis Moore, TC, 15.1; 9)Angelina Moneypenny, RC, 15.4; 10)Mandi Theodoro, NMS, 15.4; 11)Skylar Smarr, Dodd, 15.5; 12)Ashly Dolly, Dodd, 15.7; 13)Lauren Strickland, RC, 15.8; 14)Hailey Waters, NMS, 15.9; 15)Tapanga Hodge, RC, 16.1; 16)Evan Dawson, NMS, 16.7; 17)Kacie Hartwig, PC, 17.4; 18)Angelina Straight, PC, 18.5

75 meter hurdles: Plaugher, Dodd, 13.0; 2)Hannah Casteel, TC, 13.5; 3)Kristin Massy, NMS, 14.3; 4)Bates, SL, 14.4; 5)Hannah Roberts, TC, 14.6; 6)Estep, NMS, 14.7; 7)Erin Brown, SL, 14.8; 8)Bailey Estep, NMS, 15.4; 9)Lexy Glover, PC, 15.5; 10)McKenzi Newton, Dodd, 15.6; 11)Katelyn Brown, SL, 15.8; 12)Katie Linville, RC, 16.4; 13)Caitlynn Freeland, RC, 18.7; 14)Mindy Bell, TC, 19.5; 15)McKenzi Ash, PC, 19.8

200 meter: 1)Ferguson, Dodd, 29.0; 2)Plaugher, Dodd, 30.1; 3)Still, PC, 30.3; 4)Katelyn Gogan, TC, 30.8; 5)Sofia Herrick, NMS, 31.2; 6)Kristin Massy, NMS, 31.6; 7)Devann McCoy, TC, 31.8; 8)Moore, TC, 32.0; 9)Callie Arnett, PC, 32.3; 10)Jaiden Huihui, Dodd, 32.5; 11)Jenna Arnett, PC, 32.6; 12)Rachel Arbogast, NMS, 33.4; 13)Hodge, RC, 34.4; 14)MadisonFreeland, RC, 34.9; 15)Devon Gilmore, RC, 38.0

400 meter: 1) Ferguson, Dodd, 1:04.7; 2)Macy Long, TC, 1:08.6; 3)Haley Stephenson, Dodd, 1:09.1; 4)Bailea Underwood, SL, 1:11.1; 5)C.Arnett, PC, 1:12.0; 6)Hannah Kopshina, RC, 1:12.6; 7)Katie Rollins, RC, 1:15.7; 8)Rae VanCamp, TC, 1:15.8; 9)Taylor Cline, NMS, 1:21.2; 10)Freeland, RC, 1:24.2; 11)Ash, PC, 1:26.5; 12)Jenny Lynch, TC, 1:26.9; 13)Katie Mars, PC, 1:30.5; 14)Cheyenne McGee, SL, 1:43.2

800 meter: 1) Haley Stephenson, Dodd, 2:43.0; 2)Gracie James, Dodd, 2:45.5; 3)Bri Ritz, NMS, 2:50.9; 4)Malayna Price, PC, 2:52.0; 5)Mikayla Yeager, Dodd, 2:58.7; 6)Hannah Morris, TC, 3:04.6; 7)Kameron McClain, PC, 3:11.2; 8)Katrina Heasley, PC, 3:19.1; 9)Rachel Nutt, RC, 3:21.6; 10)Summer Skidmore, RC, 3:27.9; 11)Madelyne Curfman, RC, 3:30.5; 12)Tessa Boyd, TC, 3:34.0; 13)Emily McIlvain, NMS, 3:48.5

1600 meter: 1) Bri Ritz, NMS, 6:12.0; 2)Chelsey Randolph, Dodd, 6:26.3; 3)Alexis Leggett, Dodd, 6:36.4; 4)Mista Smarr, Dodd, 6:38.8; 5)Amber Watson, TC, 6:41.7; 6)McKenzie Bradfield, TC, 6:49.9; 7)Nutt, RC, 7:20.1; 8)Becky Bolin TC, 7:24.5; 9)Curfman, RC, 8:01.5

3200 meter: 1) Chelsey Randolph, Dodd, 13:47.9; 2)Sarah Cokeley, RC, 14:23.7; 3)Watson, TC, 14:27.5; 4)Leggett, Dodd, 14:31.4; 5)Darian Smarr, Dodd, 15:03.8; 6)Bolin, TC, 16:13.0

200 meter hurdles: 1) Plaugher, Dodd, 33.2; 2)Jenna Arnett, PC, 35.5; 3)Bailey Estep, NMS, 35.9; 4)Cassidy Price, SL, 36.0; 5)Erin Brown, SL, 36.4; 6)Hannah Roberts, TC, 36.9; 7)Price, PC, 37.3; 8)Kylie Martin, TC, 37.5; 9)Hannah Kopshina, RC, 38.1; 10)McKenzie Newton, Dodd, 38.4; 11)Trina Siboloski, Dodd, 41.6; 12)Brooks, SL, 41.9; 13)Sharpe, SL, x42.6

4x100 relay: Tyler, 57.7 (Gogan, Casteel, McCoy, Glover); 2) Shortline, 59.7 (Underwood, Bates, Gill); 3) New Martinsville, 1:02.9 (Maston, Slider, Theodoro, Herrick); 4) Doddridge, 1:03.2 (Siboloski, Robinson, Smarr, Dolly); 5) Ritchie, 1:03.6 (Murphy, Strickland, Downs, Moneypenny)

4x200 relay: Tyler, 2:03.2 (Long, Gogan, Casteel, Fish); 2) Paden City, 2:08.5 (C.Arnett, J.Arnett, Price); 3) Shortline, 2:10.2 (Underwood, Dudgeon, West, Price); 4) New Martinsville, 2:10.4 (Hostutler, Arbogast, Theodoro, Herrick); 5) Doddridge, 2:11.3 (Carder, Robinson, Smarr, Huihui); 6) Ritchie, 2:20.3 (Murphy, Downs, Strickland, Gilmore)

4x400 relay: 1) Tyler, 4:57.8 (VanCamp, Yonaley, McCoy, Long); 2) Doddridge, 5:00.1 (Ch.Randolph, Co.Randolph, Carder, James); 3) New Martinsville, 5:17.2 (T.Cline, A.Cline, Massy, Ritz); 4) Shortline, 5:25.8 (Floyd, Brooks, Brown, Sharpe); 5) Ritchie, 5:32.3 (Cokeley, Linville, Skidmore, Rollins); 6) Paden City, 5:45.0 (Dennis, Hartwig, Heasley, Mars)

4x800 relay: 1) Doddridge, 11:52.8 (Yeager, Smarr, Randolph, James); 2) Tyler, 12:44 (Vandruff, Smith, Bradfield, Yonaley); 3) Ritchie, 12:56.9 (Cokeley, Rollins, Nutt, Skidmore); 4) Paden City, 13:38.4 (Filliez, Hartwig, Heasley)

4x60 shuttles: 1) Tyler, 47.0 (Pittman, McAdams, Martin, Roberts); 2) Shortline, 47.2 (Brown, Price, Gill, Brown); 3) New Martinsville, 48.4 (Slider, B.Estep, Massy, E.Estep); 4) Doddridge, 49.4 (Huihui, Newton, Dolly, Smarr); 5) Ritchie, 49.9 (Kopshina, Murphy, Freeland, Linville); 6) Paden City, 52.1 (Ash, Filliez, Glover, McClain)

High jump: 1) Sydney Glover, TC, 4-08.00; 2)Haley Stephenson, Dodd, 4-06.00 3)Price, SL, 4-02.00; 4)Arbogast, NMS, J4-02.00; 5)McCoy, TC, J4-02.00; 6)Still, PC, 4-00.00; 6)Bates, SL, 4-00.00; 6)Brown, SL, 4-00.00

Pole vault: 1) Chelsey Randolph, Dodd, 7-06.00; 2)Plaugher, Dodd, 7-00.00; 3)Cokeley, RC, 6-00.00; 4)James, Dodd, 5-06.00

Long jump: Fish, TC, 14-08.75; 2)Stephenson, Dodd, 14-08.00; 3)Ferguson, Dodd, 13-10.25; 4)Casteel, TC, 13-02.25; 5)Underwood, SL, 12-10.50; 6)West, SL, 12-09.00; 7)J.Arnett, PC, 12-02.00; 8)Megan Carder, Dodd, 11-10.00; 9)Waters, NMS, 11-01.25; 9)Anne Miller, NMS, 11-01.25; 11)Mariah Murphy, RC, 10-07.75; 12)Ashlynn Filliez, PC, 10-04.75; 13)Malayna Price, PC, 10-03.00; 14)Hannah Fluharty, NMS, 6-10.25

Shot put: Kara Dalrymple, TC, 31-10.50; 2)Glaspell, Dodd, 30-09.00; 3) Dudgeon, SL, 26-09.50; 4)Remie McAdams, TC, 22-11.75; 5) Huihui, Dodd, 22-05.00; 6)Chelsea Dennis, PC, 22-03.75; 7)Dawson, NMS, 21-10.75; 8)Brown, Dodd, 21-03.00; 9)Dulany, SL, 20-11.00; 10)Caitlin Stewart, PC, 19-03.00; 11)Miranda Reynolds, PC, 18-11.75; 12)Maston, NMS, 18-09.00; 13)HannahFluharty, NMS, 17-05.00; 14)Laurel Taylor, TC, 16-03.75; 15)Cheyenne McGee, SL, 16-01.50

Discus: 1) Gabriella Glaspell, Dodd, 83-10.50; 2)Brown, Dodd, 59-09; 3)Dudgeon, SL, 57-07; 4)Dulany, SL, 54-06; 5)Dalrymple, TC, 53-09.50; 6)McAdams, TC, 52-05.50; 7)Boyd, TC, 50-01.50; 8)Stewart, PC, 42-10.50; 9)Reynolds, PC, 35-04.50; 10)Maston, NMS, 32-00; 11)McGee, SL, 31-04

Boys results:

100 meter: 1)Austin Garrett, RC, 12.1; 2)Jared Kacor, NMS, 12.2; 3)Trey Streets, SL, 12.4; 4)Jordan Baker, TC, 12.6; 5)Orlando Burgy, RC, 12.8; 6)Dillon Underwood, Dodd, 13.0; 7)John Shepherd, TC, 13.0; 8)Jerry Greathouse, SL, 13.0; 9)Tyler Kiger, PC, 13.3; 10)Peau, H., NMS, 13.6; 11)Levi Merritt, Dodd, 14.5; 12)Jacob Hamrick, NMS, 14.5; 13)Preston Testerman, RC, 15.1; 14)Bryce Blake, PC, 15.4; 15)Julian Lashbrook, PC, 15.7;

65 meter hurdles: 1)Devan Price, PC, 13.6; 2)Garrett Devericks, Dodd, 14.1; 3)Burgy, RC, 14.4; 4)Cade Myers, PC, 14.4; 5)Joseph Ledegerber, NMS, 14.8; 6)Cameron Ramsey, NMS, 14.9; 7)Joshua Peck, TC, 15.0; 8)Andrew Kocher, TC, 15.4; 9)Jarett Lemasters, TC, 15.8; 10)Zach Haught, NMS, 16.6; 11)Christian Teller, SL, 16.7; 12)Logan Ball, Dodd, 16.8; 13)Chase Dunaway, Dodd, 18.4;

200 meter: 1)Kacor, NMS, 25.5; 2)Garrett, RC, 25.6; 3)Kale Lloyd, SL, 26.0; 4)Kiger, PC, 26.8; 5)Underwood, Dodd, 27.2; 6)Scott Gorby, TC, 29.0; 7)Kinsey Utt, SL, 29.2; 8)Daryn Ingold, NMS, 30.0; 9)Archie Petin, NMS, 30.2; 10)Shane Davis, RC, 30.5; 11)Travis Leonard, PC, 32.3; 12)Isaac Price, PC, 38.9

400 meter: 1)Liam Midcap, SL, 59.0; 2)Kyle Frum, TC, 1:00.7; 3)Clayton Lagasse, Dodd, 1:01.9; 4)Jerry Greathouse, SL, 1:03.4; 5)Tyler Kiger, Tyler PC, 1:03.6; 6)Austin Strickland, RC, 1:07.0; 7)Doug Riter, NMS, 1:12.0; 8)Hunter Deem, RC, 1:13.8; 9)Peyton Moore, NMS, 1:16.6; 10)Drew Carpenter, PC, 1:17.9; 11)Levi Morgan, TC, 1:18.4; 12)Jake Siers, RC, 1:19.2; 13)Justin Rice, NMS, 1:19.2; 14)Julian Lashbrook, PC, 1:27.5

800 meter: 1)Lagasse, Dodd, 2:31.3; 2)Evan Shreve, PC, 2:43.7; 3)Austin Strickland, RC, 2:46.4; 4)Troy Boughner, NMS, 2:48.9; 5)Ball, Dodd, 2:54.1; 6)Aaron Heasley, PC, 2:55.9; 7)Christian Teller, SL, 3:04.2; 8)Adam Cooper, TC, 3:07.1; 9)Chandler Bonnell, Dodd, 3:08.7; 10)Markus Allen PC, 3:14.1; 11)John Howerton, RC, 3:15.3; 12)Wesley Shuman, SL, 3:16.3; 13)Justin Bassett, SL, 3:21.9; 14)Levi Morgan, TC, 3:26.0; 15)Sean Philp, NMS, 3:36.7

1600 meter: 1)Daniel Cooper, RC, 5:16.1; 2)Deven Price, PC, 5:29.8; 3)Lagasse, Dodd, 5:34.3; 4)Heaster Heaster, Dodd, 5:47.8; 5)Hunter Deem, RC, 5:52.8; 6)Shreve, PC, 5:56.2; 7)Cade Crislip, PC, 5:57.3; 8)Travis Pickering, RC, 5:57.5; 9)Tucker Cain, SL, 6:20.1; 10)Paden McConauhy, NMS, 6:32.2; 11)Cooper, TC, 6:33.9; 12)Kamron Milhoan, TC, 7:46.2;

3200 meter: 1)Daniel Cooper, RC, 11:20.3; 2)Heaster, Dodd, 12:03.0; 3)Shreve, PC, 12:37.3; 4)Jacob Bell, RC, 12:59.1; 5)Peck, TC, 13:26.9; 6)Milhoan, TC, 16:53.6

200 meter hurdles: 1) Austin Garrett, RC, 28.5; 2)Jared Kacor, NMS, 28.7; 3)Underwood, Dodd, 31.1; 4)Devericks, Dodd, 32.8; 5)Ledegerber, NMS, 33.4; 6)Myers, PC, 33.6; 7)Hunter Wells, TC, 34.2; 8)Cole McGee, SL, 34.6; 9)Ramsey, NMS, 35.6; 10)Jarett Lemasters, TC, 36.3; 11)Teller, SL, 37.5; 12)Bryce Blake, PC, 37.8; 13)Ball, Dodd, 39.5; 14)Ross Gorby, TC, 39.9

4x100 relay: 1) Shortline, 50.9; 2) Tyler, 52.2 (Baker, Kocher, Shepherd, Frum); 3) Ritchie, 57.8 (Davis, Rhodes,k Testerman, Burgy); 4) Doddridge, 1:01.1 (Merritt, Gogan, Burton, Howard); 5) New Martinsville, 1:04 (Archer, H., Moore, Nice)

4x200 relay: 1) Shortline, 1:47.9; Tyler, 1:53.1 (Baker, Peck, Work, Wells); 3) New Martinsville, 1:58.9 (Brill, Dantrassy, Stillwagoner, H.); 4) Doddridge, 2:10.1 (Merritt, Rynyon, Burton, Howard); 5) Ritchie, 2:16.8 (Howerton, Layman, Mahaney, Rhodes); 6) Paden City, 2:20.1 (Allen, Carpenter, Lashbrook, Pierce)

4x400 relay: 1) Shortline, 4:33.4 2) Paden City, 4:39.7 (Heasley, Leonard, Pierce, Carroll); 3) Tyler, 4:46.7 (Gorby, Weekley, Shepherd, Frum); 4) New Martinsville, 4:54.7 (Dantrassy, Haught, McConauhy, Whiteman); 5) Ritchie, 5:01 (Strickland, Siers, Bell, Bailey)

4x800 relay: 1) Ritchie, 10:48.1 (Cooper, Pickering, Deem, Goff); 2) Paden City, 11:06.3 (Crislip, Heasley, Leonard, PIerce); 3) Tyler, 12:17.1 (Gorby, Work, Weekley, MOrgan); 4) Shortline, 12:25.6; 5) New Martinsville, 12:40 (Conner, McConauhy, Whiteman, Philip); 6) Doddridge, 13:00.3 (Dunaway, Gogan, Oliver, Bonnell)

4x65 shuttles: 1) Paden City, 42.3 (Carroll, Crislip, Myers, Price); 2) Shortline, 42.9; 3) Tyler, 44.5 (LeMasters, Work, Kocher, Wells); 4) New Martinsville, 45.4 (Haught, Ledegerber, Nice, Ramsey); 5) Doddridge, 48.5 (Bonnell, Devericks, Howard, Dunaway)

High jump: 1)Cole McGee, SL, 5-02.00; 2)Frum, TC, 5-00.00; 3)Midcap, SL, J5-00.00; 4)Price, PC, 4-10.00; 5)Preat, SL, 4-04.00

Pole vault: 1)Garrett, RC, 10-06.00; 2)Logan Reed, RC, 8-00.00; 3)Cooper, TC, 7-00.00; 4)Devericks, Dodd, 6-06.00; 5)Lemasters, TC, J6-06.00; 6)Dunaway, Dodd, 5-06.00; 7)Bonnell, Dodd, J5-06.00

Long jump: 1)Streets, SL, 19-03.75; 2)Burgy, RC, 18-03.25; 3)Baker, TC, 17-08.00; 4)Kacor, NMS, J17-08.00; 5)Lagasse, Dodd, 16-04.25; 6)Greathouse, SL, 15-08.00; 7)Shepherd, TC, 15-07.00; 8)Kocher, TC, 15-04.00; 9)Peck, TC, x14-03.75; 10)Underwood, Dodd, 14-01.25; 11)Kiger, PC, 14-00.25; 12)Pickering, RC, 12-11.50; 13)Conner, NMS, 12-08.00; 14)Blake, PC, 12-01.00; 15)Archer, NMS, 11-08.75; 16)Milhoan, TC, x7-10.50

Shot put: 1)Kale Lloyd, SL,39-03.00; 2)Hunter Brill, NMS, 34-03.00; 3)Austin Spencer, TC, 33-07.50; 4)Cole, RC, 31-07.75; 5)Goontz, SL, 31-03.00; 6)Daron Weekley, TC, 30-06.00; 7)Kole Starkey, TC, 30-05.25; 8)Duncan Leishman, Dodd, 29-01.50; 9)Logan Carroll, PC, 28-07.50; 10)Mikey Dantrassy, NMS, 28-04.25; 11)Kinsey Utt, SL, 28-04.00; 12)McConauhy, NMS, 28-01.50; 13)Thomas Odle, Dodd, 26-09.25; 14)Logan Crawford, PC, 20-05.75; 15)Jeremy Hilkey, RC, 20-01.25; 16)Niko Glover, PC,18-08.75

Discus:1) Starkey, TC, 100-00.50; 2)Cole, RC, 97-02.50; 3)Spencer, TC, 96-08.50; 4)Odle, Dodd, 85-07; 5)Utt, SL, 82-02.50; 6)Cain, SL, 81-02; 7)Weekley, TC, 79-05; 8)Daryn Ingold, NMS, 74-05; 9)Daulton Schultheis, PC, 73-04.50; 10)Lane Whiteman, NMS, 70-10.50; 11)David Joy, PC, 65-09.50; 12)Greathouse, Dodd, 64-09.50; 13)Hilkey, RC, 61-09; 14)Seavy, NMS, 60-04; 15)Ritchie Bertozzi, PC, 58-07

The Tyler Consolidated Middle School track teams are scheduled to compete again on April 18 at home and on April 21 at the Ritchie County Invitational.

 
 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web