Records fall by the wayside at Invitational
Spring and Easter break from school played into the scheduling of the Boggs Pizza and Grill Track Invitational at Tyler Consolidated, held on April 5 at the school. Generally held on a Saturday, this year the large track meet began at 4 p.m. and lasted throughout the night, with athletes from 12 teams vying for points.
A record breaking evening, about a half dozen school meet records were broken and new ones set throughout the competition. St. Marys sophomore sensation, Maggie Drazba set a new 3200 girls record at 11:47.53; Andrea Chidester of Williamstown dashed the old 200 meter record of 27.24 by running a 26.96; Williamstown’s Megan Steele set the new girls high jump record at 5-04.25; and the girls 4×100 meter relay team of Williamstown broke the old record of 52.60, and setting their own at 52.06.
The boys 3200 meter record, 10:02.60, set by Jason Billieter of Paden City was shattered by Magnolia’s Alec Hinerman with the new record of 9:58.43; and Wheeling Central’s Daniel Scott set the new pole vault record at 14-07.00.
The Lady Yellow Jackets of Williamstown took the top spot in the girls team competition with 141 points, followed by Doddridge with 88.50; St. Marys, 73; John Marshall, 70; Bridgeport, 28; Philip Barbour, 16; Liberty, 13; Ritchie County, 12; Tyler Consolidated, 10.50; Paden City, four; and Magnolia, three points.
In the boys team competition, Doddridge took first place with an overall 79 points. Williamstown placed second with 74, followed by Magnolia with 63; St. Marys, 61; Ritchie County, 56; Bridgeport, 47; Valley, 44; Tyler Consolidated, 28; Bishop Donahue, 21; John Marshall, 21; Oak Glen, 19; Philip Barbour, 12; Gilmer County, 11; Wheeling Central, 10; Lincoln, nine; Liberty, two; and Weir High, one point.
Girls results
100 Meter Dash: 1)Andrea Chidester, Will, 12.90; 2) Alexis Burch, OG, 13.40; 3) Madison Cunningham, Lin, 13.43
200 meter dash: 1)Chidester, Will, 26.96!; 2)Cunningham, Lin, 27.68; 3) Gardner, Will, 27.69
400 meter dash: 1)Cunningham, Lin, 1:01.56; 2)Haught, JM, 1:01.91; 3) Burch, OG, 1:02.26; 9)Marisa Gogan, TC, 1:07.29; 12) Renee Smith, Mag, 1:08.47; 13)Carly Fletcher, TC, 1:08.98; 21)Kayla Hizer, PC, 1:11.31; 22) Logan Cosper, PC, 1:11.38; 31)Alyssia Murdock, Mag, 1:18.46;
800 meter run: 1)Knight, SM, 2:34.88; 2)Frey, Dod, 2:36.69; 3)DeBerry, BP, 2:37.56; 5) Lauren Cline, Mag, 2:40.41; 11)Haleigh Smith,TC, 2:48.65; 22) Gogan, TC, 2:55.61; 29) Shelby Sands, Mag, 3:13.29; 30)Mallory Estel, PC, 3:16.70; 33) Lauren Seckman, TC, 3:23.22
1600 meter run: Maggie Drazba, SM, 5:30.27; 2)Waybright, PB, 5:39.50; 3)Carroll, Dodd, 5:41.19; 15)Tice, OG, 6:11.84; 16)Harshberger, Mag, 6:14.65; 19)Gogan, TC, 6:21.10; 27)Brooke Keys, TC, 7:03.38; 29)Estel, PC, 7:08.02; 34)Julianne McIlvain, Mag, 8:33.69
3200 meter run: 1) Drazba, SM, 11:47.53!; 2)Waybright, PB, 12:11.42; 3)Duke, JM, 12:28.27; 8)Christa Harshberger, Mag, 12:57.17; 22)Kelly Rice, TC, 15:02.76; 25)Katie Ensinger, Mag, 16:33.90; 28)Seckman, TC, 19:14.59
100 meter hurdles: 1)Hammer, Will, 16.14; 2)Ferguson, Dodd, 16.44; 3)Postlewaite, Will, 16.54; 5)Taylor Parsons, PC, 17.13
300 meter hurdles: 1) Swiger, Dodd, 47.50; 2)Johnson, SM, 48.48; 3)Cunningham, Lin, 49.34; 5)T.Parsons, PC, 49.63; 9)Haylea LeMasters, TC, 51.60;
23)Emily Clegg, Mag, 58.70; 24)Kaylee Hartsfield, TC, 1:01.12; 26)Kayla Hizer, PC, 1:01.44; 27)Josie Fox, PC, 1:02.98
4×100 relay: 1) Williamstown, 52.06!; 2)Liberty, 54.24; 3)Bridgeport, 55.38; 6)Tyler, 57.03 (Suter, LeMasters, Cline, Wable); 13)Magnolia, 1:04.15 (Standiford, Tille, Clegg, Wright)
4×200 relay: 1) Williamstown; 2)Oak Glen, 1:53.14; 3) John Marshall, 1:54.80; 5) Tyler, 1:58.10 (Wable, Cline, Fletcher, Clegg); 9) Paden City, 2:03.37 (Hizer, Cosper, Fox, Parsons); 13) Magnolia, 2:09.71 (Smith, Tille, Goddard, Strandholmen)
4×400 relay: 1)John Marshall, 4:22.88; 2)Williamstown, 4:24.26; 3)Oak Glen, 4:30.52; 4) St. Marys, 4:35.81; 7)Magnolia, 4:47.51 (Smith, Clegg, Cline, Emch)
4×800 relay: 1)Williamstown, 10:29.31; 2)John Marshall, 10:34.20; 3)Bridgeport, 10:41.44; 6)Magnolia, 11:07.57 (Smith, Emch, Harshberger, Cline); 10)Tyler, 11:35.65 (Keys, Smith, Daughety, Long)
4×102 shuttles: 1)Williamstown, 1:07.99; 2)Oak Glen, 1:11.23; 3)Tyler, 1:12.71 (Clegg, Wable, Jones, LeMasters); 8)Paden City, 1:18.09 (H.Hizer, Fox, K.Hizer, Parsons); 11)Magnolia, 1:22.76 (Standiford, Tille, Clegg, Wright)
High jump: 1)Steele, 5-04.25!; 2)Swiger, Dodd, 5-00.00; 3)Gump, RC, 5-00.00; 9)Clegg, TC, 4-06.00; 11)Willey, Val, 4-02.00
Pole vault: 1)Postlewaite, Will, 9-06.00; 2)Hileman, Dodd, 8-00.00; 3)Smith, Will, 8-00.00; 5)LeMasters, TC, 7-06.00
Long jump: 1)Johnson, SM, 16-00.75; 2)Ferguson, Dodd, 16-00.25; 3)Swiger, Dodd, 15-10.50; 10) Clegg, TC, 13-09.00; 14)Keri Suter, TC, 13-05.00; 16)Kerstyn Cline, TC, 13-04.50
Shot put: 1)Montes, JM, 34-02.50; 2)Clark, OG, 33-08.25; 3)House, Will, 32-06.25; 18)Kacie Jo Brown, Mag, 25-05.00; 19)Stephanie Kelley, TC, 25-02.50
Discus: 1)Montes, JM, 118-11; 2)Clark, SM, 105-06.50l; 3)Cayton, Dodd, 94-02.50; 11)Amy Mason, Val, 79-07.50; 14)Logann Long, TC, 73-05; 19)Megan Schlabowski, TC, 71-10.50; 21)Bridget Matthews, TC, 70-00.50
Boys results
100 meter dash: 1) Casey Pingley, Val, 11.66; 2)Alex Doak, TC, 11.74; 3)Rogalski, Mag, 11.85
200 meter dash: 1)Doak, TC, 23.40; 2)Pingley, Val, 23.63; 3)Stephen Rogalski, Mag, 23.64
400 meter dash: 1)Rogalski, Mag, 51.13; 2)Renner, SM, 52.37; 3)Nick Blatt, Mag, 52.54; 10)Doak, TC, 54.91; 11)Kennedy Cain, PC, 55.13; 12)Robert Ueltschy, Val, 57.10; 17)Christian Ice, TC, 58.32; 29)Logan Massey, Mag, 1:01.24; 34)Austin Quinn, PC, 1:07.06
800 meter run: 1)Merinar, BP, 2:05.88; 2)Hardman, RC, 2:06.30; 3)Whitehair, SM, 2:08.02; 5)Nick Blatt, Mag, 2:12.95; 12)Brandon Frey, TC, 2:20.16; 14)Dylan Reynolds, TC, 2:21.63; 16)Dylan Romine, TC, 2:22.34; 20)Jacob Pancake, Mag, 2:25.66; 23)Headly Kenny, Mag, 2:26.06; 26)Dean Frye, PC, 2:34.44; 35)Zach Estel, PC, 2:48.07
1600 meter run: 1)Merinar, BP, 4:40.34; 2)Drazba, SM, 4:44.92; 4)Bill Feeney, Mag, 4:51.83; 5)Alec Hinerman, Mag, 4:54.30; 9) Reynolds, TC, 5:01.76; 13)Ryan Dalyrmple, TC, 5:16.03; 25)James Baker, PC, 5:45.89
3200 meter run: 1)Alec Hinerman, Mag, 9:58.43! ; 2)Merinar, BP, 9:58.97! ; 3)Moore, Dodd, 10:06.35; 6)Feeney, Mag, 10:25.24; 10)Dalyrmple, TC, 11:29.10
110 meter hurdles: 1)Plaugher, Dodd, 15.82; 2)Zahnow, BD, 15.83; 3)Muhly-Alexander, Dodd, 16.29
300 meter hurdles: 1)Plaugher, Dodd, 40.74; 2)Hilvers, RC, 41.03; 3)Zahnow, BD, 42.17; 6)Jeremy Smith, TC, 44.28; 9)James Haught, Mag, 45.09; 17)Dylan Edgell, Val, 47.80; 18)Troy Hubbard, Val, 47.83; 21)Brandon Cross, PC, 49.24; 29)Frye, PC, 54.80; 30)Zach Estel, PC, 58.03
4×100 relay: 1) Williamstown, 45.91; 2) Ritchie County, 46.43; 3) Valley, 47.55; 11) Magnolia, 50.65 (Estep, Massey, A.Pancake, Celedon); Paden City, 51.49 (Pyles, Cain, Cross, Baker)
4×200 relay: 1) Doddridge, 1:35.34; 2) Williamstown, 1:35.38; 3) Magnolia, 1:35.92 (Rohde, Blatt, A.Pancake, Rogalski); 5) Valley, 1:38.62 (Pingley, Edgell, Ueltschy, Smallwood); 9) Paden City, 1:43.80 (Pyles, Stewart, Cain, Cross)
4×400 relay: 1) St. Marys, 3:42.06; 2) Ritchie County, 3:42.38; 3) Williamstown, 3:46.33; 5) Magnolia, 3:55.43 (Hinerman, Haught, Estep); 8) Tyler, 3:59.44 (Frey, Ice, Doak, Reynolds); 11) Paden City, 4:13.53 (Cain, Pyles, Frye, Cross)
4×800 relay: 1) St. Marys, 8:44.75; 2) Magnolia, 8:58.86; 3) Ritchie County, 9:01.84; 4) Tyler, 9:03.42 (Frey, Dalrymple, Reynolds, Romine); 11) Valley, 10:00.61 (Baker, Hubbard, Christensen, Roberts)
4×110 shuttles: 1) Doddridge, 1:02.93; 2) John Marshall, 1:03.40; 3) Williamstown, 1:05.33; 9) Tyler , 1:07.59 (LeMasters, Frey, Smith, Ice); 14) Magnolia, 1:20.37 (Akers, Celedon, Fayroll, Massey)
High jump: 1) Aviles, Gilmer, 6-05.00; 2) Marchetti, Will, 5-10.00; 3) Muhly-Alexander, Dodd, 5-10.00; 5) Romine, TC, 5-10.00; 8) Hunter LeMasters, TC, 5-08.00
Pole vault: 1) Scott, WC, 14-07.00! ; 2) Marchetti, Will, 13-00.00; 3) Goertler, Will, 12-06.00; 5) LeMasters, TC, 12-00.00
Long jump: 1) Muhly-Alexander, Dodd, 21-01.50; 2) Fetty, SM, 19-11.00; 15) Smallwood, Val, 16-11.00
Shot put: 1) Spencer Mason, Val, 49-09.25; 2) Carr, Will, 46-11.25; 3) Smith, Will, 46-10.00; 6) Slade Dillon, TC, 40-04.00; 12) Keith Hardbarger, PC, 38-01.00;
17) Drew Casey, TC, 36-06.00
Discus: 1) Delekta, OG, 150-09; 2) Mason, Val, 140-08; 9) Dillon, TC, 116-06; 22) Casey, TC, 100-01